• USD 7,4079
  • EURO 8,9845
  • ALTIN 0.00
GERİ
Ankara’dan AB’ye Çelik Misillemesi
09.01.2021  23:50Avrupa Birliği`nin (AB) Türkiye`den ithal sıcak haddelenmiş çelik ürünlerine geçici damping vergisi getirmesinin ardından Ankara da aynı ürünler için soruşturma başlattı.Avrupa Birliği`nin (AB) Türkiye’den ithal sıcak haddelenmiş çelik ürünlerine firma bazında yüzde 4.8, yüzde7.6 oranında geçici damping vergisi getirmesi sonrasında Ankara`dan karşı adım geldi.

Bugün Resmi Gazete`de yayımlanan kararla Ticaret Bakanlığı, AB ve Güney Kore menşeli “Alaşımlı veya alaşımsız, (plakaj hariç) herhangi bir kaplama işlemine tabi tutulmamış sıcak haddelenmiş yassı çelik” ürünlerine yönelik damping soruşturması açıldığını duyurdu.

YERLİ ÜRETİCİLERDEN TALEP GELDİ

Soruşturmanın “yerli üreticiler Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş., Çolakoğlu Metalurji A.Ş., Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Saç Endüstrisi A.Ş. adına Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) tarafından yapılan ve İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. tarafından desteklenen başvuruya istinaden” açıldığı belirtildi.

‘İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ` başlığıyla açıklanan kararda, “AB ve Güney Kore menşeli ürünler için hesaplanan damping marjlarının Yönetmeliğin 28 inci maddesinde zikredilen ihmal edilebilir oranın üzerinde olduğu tespit edilmiştir” denildi.

AB ÖN KARAR ALMIŞTI

AB Resmi Gazetesi`nde önceki gün yayımlanan Türkiye`ye karşı damping vergisi kararı, soruşturmada ön karar niteliği taşıyor. Damping vergisi nihai karar alınana kadar uygulamada kalacak.

Karardan aralarında Erdemir İsdemir Çolakoğlu ve Habaş`ın da bulunduğu firmalar etkilenecek.

“REKABET ANLAMINDA KULVARIN DIŞINA İTER”

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler, karar ile ilgili Reuters`a yaptığı değerlendirmede, hali hazırda AB`de kota uygulamasına tabi olan Türk çelik ürünlerinin damping vergisi ile daha da zor bir duruma düşeceğini belirtmişti.


Dalbeler, “Zaten çelik söktörü fazla yüksek kar marjları ile çalışabilen bir sektör değil. Şimdi bir de bu oranda bir vergiye tabi olmak bizi artık Avrupa`da rekabet anlamında kulvarın dışına iter” demişti.

Dalbeler`in verdiği bilgiye göre, Türkiye`nin AB`ye sıcak haddelenmiş çelik ihracatı 2020 yılında 2.5 milyon ton civarında gerçekleşirken, yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ihracata işaret ediyor.

Avrupa Komisyonu 14 Mayıs 2020 tarihinde Türk çelik ürünlerine yönelik antidamping soruşturması açmıştı.

Damping, ihracatçı firmanın malını dış piyasada, iç piyasada sattığından daha düşük fiyatla satması anlamına geliyor.


Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/ankaradan-abye-celik-misillemesi-6203763/
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
@hasdağ47   11.01.2021 - 02:21
Tabiki ihracat önemli lakin unutulmaması gereken şey deprem bölgesinde oluşumuz ve dönüşüm gereken milyonlarca binamız var.ve ihracat yapıldıkça arz talebi karşılayamaz oluyor ve demir fiyatları ciddi anlamda çok yükseldi.inşaat maliyetlerindeki yükseliş ve istikrarsızlık inşaatları özellikle hasarlı binaların dönüşümünü durduracaktır.buda olası bir depremde daha çok binanın yıkılması ve daha çok can kaybına sebep olacaktır.demir üreticilerinin daha fazla kar edeyim derken bunları göz ardı etmemesi gerekir.demirin şuanki fiyatının hakkı 4000 TL dolaylarında olması gerekir.usd 8.5 iken demir 4.5 Usd 7.30 demir ise 5.70 lerde bu adil değil hak değil vatandaş bir yandan geçim derdinde bir yandan bina ne zaman üstüme yıkılacak derdinde.demirin en az 4000 TL seviyesine inmesi lazım.
   
   
  @serkan16   12.01.2021 - 20:08
  Çok haklısın eline sağlık bu arada allah garibanada kirada olanada yardım etsin ev almak hayal oluyor
        Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 
@mühendisbey13   10.01.2021 - 07:29
Kasım 2020 yılı dolar 8.5tl olduğu zaman demir iç piyasada 4.600 TL ton idi. Şuan dolar 7.35tl olmasına rağmen demir iç piyasada 5.650 TL ton. Dolara göre demirin 4.000 TL ton olması gerekiyor. Demir çelik sektörü ülkemiz için elbette çok önemli ama ihracat yapalım derken iç piyasada inşaat yapan insanlarımızı mağdur etmeyelim. Böyle giderse kimse inşaat yapamaz bir yıl içinde inşaat maliyeti yaklaşık %35 artmış durumda. Hicbir firma bu yüksek maliyette kar edemez. Ayrıca konut kredi faizleride çok yükseldi kredili konut satışları ciddi manada düşmüş durumda. Bukadar olumsuzluk var iken herkes elini taşın altına koyup fırsatçılık yerine piyasayı rahatlatmalı yoksa sektör kendi sonunu kendisi hazırlar. Bu gidiş büyük bir krize gebe binlerde inşaat firması iflas ile karşılaşabilir.
   
   
  @mermerşah   10.01.2021 - 18:27
  Aynen çok güzel tespit tebrik ederim.
   
   
  @ydinşaat   10.01.2021 - 21:30
  Çok haklısınız arkadaşlar ev almak ve hatta yapmak artık hayal oldu keza şuanda elinde taahhüt işi olup fiyat farkı hesaplanmayacak işlerin zarar edeceği ve hatta bi çok firma batacaktır ihracat artacak diye iç piyasayı zora sokacaklar veya bi şok işi yarım bırakacaklar umarım ekonomi bakanlığı bu durumun farkındadır bi an önce çözüme kavuştururlar. Saygılar
   
   
  @hasdağ47   11.01.2021 - 02:22
  Kesinlikle katılıyorum mütahitler iş yapmaya korkuyorlar artık.
        Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 
@beyazıt   10.01.2021 - 00:09
Ben kendimi bildim bileli Çelik üreticileri hep mağdur. Yok böyle birşey. Demir fiyatları afaki yüksek. İç piyasa ve dış piyasayı ayıran vergi ve ceza Sistemleri devlet tarafından tekrar gözdem geçirilmeli. İnşaat sektörünün belirleyicisi inşaat demiri olmamalı.ihracatta çok iyi olacağız diye iç piyasaya eziyet etmenin mantığı yok. Çin örneğini dikkatlice incelemek lazım. Çin önce iç piyasasaına önem verdi sonra dış piyasa biz bu konuda yetersiz hamleler içindeyiz. Aklımızı başımıza almazsak bu üreticiler iç piyasada üç beş zengine hitap eder ve monopol bir piyasaya dönüşür. Asıl o zaman biterler
   
   
  @oztel   10.01.2021 - 00:21
  Bravo katılıyorum
        Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 
@uzmandemirci   09.01.2021 - 23:56
İthal ürünlerin daha az girmesine yardımcı olacak bir karar. Bir ülke üretim ve ihracaatla kalkınır, istihdam ile refah seviyesi yükselir. Ekonomimizin sağlıklı büyümeye ihtiyacı var.
   
   
  @baltek   10.01.2021 - 00:06
  İç piyasaya yansıması nasıl olur peki.
   
   
  @uzmandemirci   10.01.2021 - 00:29
  Sac üreticileri için olumlu haber. Hem sac hem de inşaat demiri üretebilen Habaş, Çolakoğlu gibi sanayicilerin sac tarafındaki avantajı kullanarak, inşaat demirine baskı oluşturmasının önüne geçebilir. Tabi demire baskı olmayınca da fiyatlara olumsuz etkisi olmaz. Çok etkileyecek bir gelişme de değildir. Uzun vadeli olarak etkisi olur. İYİ TARAFI İTHALAT`IN AZALMASINA KATKI SAĞLAMASIDIR. SYG
   
   
  @baltek   10.01.2021 - 23:47
  Teşekkürler.
        Yanıtla
   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.
 
 Toplam Kullanıcı Sayısı
38,483 Kişi

Toplam Talep
3,606 Adet

Toplam Tonaj
189036 Ton