• USD 7,4079
  • EURO 8,9845
  • ALTIN 0.00
GERİ
BDDK yabancı banka swap limitlerini esnetti
11.11.2020  10:40Piyasalarda normalleşme adımları kapsamında hamlelerine bir yenisini daha ekleyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti.

Vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak, söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenen sınırlama vadesine 7 gün kalan işlemler için yüzde 2 yerine yüzde 5 olarak yeniden belirlendi.

Bankacılık Düzeneme ve Denetleme Kurumu`ndan yapılan açıklmaya göre, vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak, söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenen sınırlama Vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 5 yerine yüzde 10 olarak yeniden belirlendi.

BDDK`nın swap hamlesini değerlendiren TERA Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, yurtdışı yerleşiklere uygulanan TRY bacaklı işlemlerde özkaynak sınırlamasında bir normalleşme daha yapıldığını aktardı. Erkan değerlendirmesi şöyle:

"Bankaların yabancılarla yaptıkları türev işlemler açısından rahatlama getiren bu normalleşme adımı, piyasadaki sıkışan likiditenin gevşemesi anlamında da yararlı olacaktır. Hafta sonundan itibaren gerçekleşen ekonomi yönetimi ve TCMB değişikliklerinin ardından, ekonomi karar alıcılarının “verilen piyasa dostu mesajlara” paralel adımlar atmaları önemli. 19 Kasım’da ortodoks para politikasına geçiş ve faiz artırımı beklenen PPK öncesinde yatırımcı güvenini de artıracaktır.

Yabancılarla olan swap limitleri daha önce kur ataklarını önlemek için haftalık, aylık ve yıllık vadede sırasıyla %1, %2 ve %10 seviyelerine kadar indirgenmişti. BDDK, tamamlayıcı normalleşme adımları kapsamında bu limitleri 25 Eylül’de %2, %5 ve %20 olarak güncellemişti. Bu tür ilave tamamlayıcı politika adımlarının atılmaya devam etmesi beklenebilir. Bankalar için getirilen aktif rasyosu kuralının da bu aşamada daha da gevşetilmesini veya tamamen kalkmasını bekleriz."BDDK`dan bugün alınan swap kararına ilişkin yapılan duyurunun tam metni şu şekilde:

"Bilindiği üzere, 25/09/2020 tarihli basın açıklamamızda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun(Kurul) 25/09/2020 tarihli ve 9169 sayılı Kararı ile bankaların, konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan
- Vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak her bir takvim günü için sağlanması gereken ve söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranının

Vadesine 7 gün kalan işlemler için yüzde 2 olarak,
Vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 5 olarak,
Vadesine 1 yıl kalan işlemler için yüzde 20 olarak

belirlendiği ve söz konusu oranların günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı, opsiyon işlemlerinin hesaplamada delta eşdeğeri ile dikkate alınacağı, valör tarihi işlem tarihinden sonra olan (ileri valörlü) türev işlemlerin, hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınacağı, mevcut aşımlar giderilinceye kadar aşım bulunan vade aralığında işlem yapılmayacağı ve her ne sebeple olursa olsun söz konusu işlemlerin anlaşılan vadeden önce bozulmak istenilmesi veya vadesinin uzatılmasının istenilmesi durumunda Kurumun yazılı onayının alınması yönünde karar alındığı hususu kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Son dönemde atılan normalleşme adımlarının devamı niteliğinde olmak üzere, Kurulun 11/11/2020 tarihli ve 9248 sayılı Kararı ile, 25/9/2020 tarih ve 9169 sayılı Kurul Kararında yer alan diğer hususların geçerli olması kaydıyla bankaların konsolidasyona tabi yurt dışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenen sınırlamanın
Vadesine 7 gün kalan işlemler için yüzde 2 yerine yüzde 5,
Vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 5 yerine yüzde 10,
Vadesine 1 yıl kalan işlemler için yüzde 20 yerine yüzde 30 olarak yeniden belirlenmesine karar verilmiştir."

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
38,486 Kişi

Toplam Talep
3,606 Adet

Toplam Tonaj
189036 Ton