• USD 8,3823
  • EURO 10,1951
  • ALTIN
GERİ
BDDK`dan aktif rasyoda 5 puan indirim
28.09.2020  11:50Geçtiğimiz hafta bankaların swap limitlerine esneklik getiren BDDK, bugün de aktif rasyosu değerini mevduat bankaları için yüzde 95`ten 90`a, katılım bankaları için yüzde 75`ten 70’e düşürdü.

BDDK bankaları daha fazla kredi vermeye ve tahvil satın almaya yönlendirmek için getirdiği aktif rasyosu hesaplamasında tekrar revizyona giderek, mevduat bankaları için %95 ve katılım bankaları için %75 olarak belirlenmiş olan aktif rasyosu değerinin sırasıyla %90 ve %70 olarak düzenlenmesine karar verdi.

BDDK`dan bu sabah yapılan açıklamaya göre yeni karar 1 Ekim`den itibaren uygulanacak.

BDDK`nın revize kararına göre aktif rasyosu her ay sonu itibarıyla, o aya ilişkin aylık ortalamasının mevduat bankaları için %90`ın, katılım bankaları için %70`in altına düşmeyecek.

BDDK Nisan ortasında, koronavirüs salgının ekonomiye olumsuz etkisini azaltmak için bankaları kredi vermek veya tahvil satın almak zorunda bırakacak aktif rasyosu düzenlemesine gitmişti. Nisan ayı kararında aktif rasyosunun her ay sonu itibarıyla, o aya ilişkin aylık ortalamasının mevduat bankaları için %100`ün, katılım bankaları için %80`in altına düşmemesine karar verilmiş ancak bu oranlar sonraki aylarda gevşetilmişti.

Piyasalarda TCMB`nin mevcut sıkılaştırma adımlarını destekleyecek şekilde aktif rasyosunun gevşetilmesi bekleniyordu.


Kaynak : 
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
43,096 Kişi

Toplam Talep
4,837 Adet

Toplam Tonaj
258800 Ton