• USD 7,3358
  • EURO 8,8145
  • ALTIN 0.00
GERİ
Doların gözü enflasyon raporunda
31.01.2017  10:35Dün hızla gerileyen dolar güne 3.78 seviyesinde başladı. Dolar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu toplantısı ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya`nın vereceği mesajları bekliyor.
Dün sert gerileyen dolar fiyatları bugün güne 3.78 seviyesinden başladı. Piyasalar yılın ilk enflasyon raporunu ve Merkez Bankası`nın likidite adımlarını izleyecek.
Kısa vade için TL`de en kötünün geride kalmış olabileceği beklentisi dün sert gerileyen dolar/TL`de bugün yılın ilk enflasyon raporu yoğun iç veri gündemi ve TCMB`nin likidite adımları izlenecek.
Bu sabah ise saat 08.57 itibarıyla 3.7860/3.7885 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 3.9178/3.9215, euro/TL 4.0510/4.0541 seviyesinde işlem görüyor.
DOLAR MERKEZ`İN ADIMLARIYLA SERT GERİLEDİ
TCMB`nin swap olarak da bilinen adımları ve 200 baz puanlık faiz artışına denk gelen sıkılaştırma adımlarının da desteğiyle TL dün itibarıyla bu yıl ilk kez gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı.
Bankacılar TCMB`nin bugün enflasyon raporunda yapılacak açıklamalarda önümüzdeki dönemde uygulanabilecek para politikalarına ilişkin yapabileceği olası sinyallerin yakından izleneceğini söylediler.
Merkez Bankası`nın 2017 yılı için yüzde 6.5 olan yıl sonu tahmininde yukarı yönlü sert revizyon olabileceğini belirten bankacılar ayrıca TCMB`nin sadeleşme ve tek faizden fonlama adımlarına ara vermesinin geçici olup olmadığını anlamaya çalışacaklar.
ENFLASYON RAPORU BEKLENİYOR
QNB Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek, "Piyasalar Merkez Bankası`nın para birimindeki değer kaybı ve enflasyonist baskılar ardından son dönemde uyguladığı para politikası adımları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için fırsat bulabilirler. Yüzde 6.5 olan 2017 sonu enflasyon tahminde yukarı yönlü belirgin bir revizyon zaruri görünüyor" dedi.
Dün güne 3.86 civarında başlayan dolar/TL TCMB`nin likiditeyi sıkı tutmaya devam etmesi ve depo ihalesinde ihalenin altında bir teklif gelmesinin de desteğiyle 3.80`nin altını test etti. Kur bu yıl ilk kez gelişmekte olan para birimlerinden belirgin şekilde pozitif ayrıştıktan sonra günü 3.79`un hemen üzerinde tamamladı.
Bugün izlenecek veriler arasında ise 2016 yılına ilişkin dış ticaret istatistikleri, 2016 yılı turizm gelirleri ve yabancı ziyaretçi sayaısı, PPK özetleri ile Hazine üç aylık borçlanma stratejisi de yer alıyor.
TL`DE EN KÖTÜSÜ GERİDE Mİ KALDI?
Bankacıların verdiği bilgilere göre TL`de en kötünün geride kalmış olacağı beklentisinde Fitch kararının Cuma günü itibarıyla açıklanmış olması, TL`nin Temmuz 2016`dan beri yüzde 25`in üzerinde değer kaybetmiş olması ve bu süreçte TL`den daha çok değer kaybeden bir para biriminin bulunmaması etkili oldu. Dün yabancılar TL`deki kısa pozisyonlarını bir biri ardında kapatması kurdaki düşüşteki ana belirleyiciler olarak öne çıktı.
Piyasaları destekleyen önemli bir unsur da TCMB`nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin de iki afta önceye göre 2 puanlık artış ile yüzde 10.31`e yükselmesi oldu. TCMB`nin dün itibarıyla ortalama fonlama maliyeti 2012 ortasından beri en yükseğe çıktı. Fonlama maliyeti Ocak ortasında yüzde 8.30 civarındaydı.
TCMB`nin ortalama fonlama maliyetindeki 2 puanlık artışa dikkat çeken bankacılar bu artışta kullanılan yöntemlere ilişkin eleştirilerin devam etmesine karşın TL faizinde dolaylı yoldan da olsa 2 puanlık artışın "ciddi bir faiz artışı" olduğunu belirttiler.
Temmuz 2016`daki darbe girişiminden bugüne dolar karşısında yaklaşık yüzde 25 değer kaybeden TL yıl başından geçen hafta Cumaya kadar yüzde 7 civarı kayıpla gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi konumunda.
TAHVİL BONO PİYASASI
Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.08, valörde son işlemde yüzde 11.17 seviyesindeydi.
Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.21 seviyesindeydi.

Kaynak:hurriyet
Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
40,205 Kişi

Toplam Talep
4,077 Adet

Toplam Tonaj
221382 Ton