• USD 7,8233
  • EURO 9,3296
  • ALTIN 0.00
GERİ
İkinci el konut satışları yüzde 63.3 yükseldi
05.10.2020  09:30
2020’nin ocak-ağustos arasını kapsayan ilk sekiz aylık döneminde birinci el konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.2 artış kaydederken ikinci el konutlarda yaşanan artış yüzde 63.3 oldu.

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan avantajlı kredi imkanlarıyla konut satışlarında önemli artışlar yaşanırken bankaların sıfır konut alımlarında sunduğu düşük faiz oranlarına rağmen konut alıcıları daha ziyade ikinci el konutlara yöneldi.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, geçen aylarda başlatılan faiz indirimi sayesinde hem sıfır hem de ikinci el konut satışlarında ciddi artış yaşandığını söyledi.

Yüksek talebe bağlı olarak da konut fiyatlarında illere ve ilçelere göre yüzde 15-30 civarında artış görüldüğünü aktaran Taylan, faizlerin yükselmesiyle konut fiyatlarındaki artışın durduğunu ifade etti.

Sıfır ve ikinci el konutlardaki fiyat farkına değinen Taylan, “Konut kredisi faizleri sıfır konutlarda nispeten daha avantajlı olmasına rağmen sıfır ve ikinci el konut fiyatlarında ciddi bir makas var. Dolayısıyla eski ve yeni konut arasındaki fiyat farkından dolayı vatandaşlar daha çok ikinci ele yöneldi. İkinci el konut satışları son dönemde yüzde 50’den fazla yükseldi.” diye konuştu.

TCMB’nin politika faizini yükseltmesinin de konut kredisi faiz oranlarına yansıyacağına işaret eden Taylan, “Bu yıl konut satışları çok iyi gitti. Konut kredisi faizlerinin tekrar yükselmesi satışları düşürmez, satışlar bu seviyelerini koruyacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
36,758 Kişi

Toplam Talep
3,178 Adet

Toplam Tonaj
167037 Ton