ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Kayyum Atansın İşçiler Nefes Alsın

08.11.2018

Yüzlerce Fabrika İşçisi Mağdur Edilmeye Devam Ediyor
Yıllardır sorunların devam ettiği Sivas Demir Çelik Fabrikası´nın akıbeti merak ediliyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda fabrikada çalışan yüzlerce işçi kent meydanında günlerce eylem ve yürüyüş yaparak, seslerini duyurmaya çalışmışlardı.

Ulusal basında da defalarca yankı bulan Demir Çelik Fabrikası son dönemde yine aynı sorunlarla anılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl fabrikanın üretimi durdurarak, işçilerin tamamına çıkış veren fabrika yönetimi kısa bir süre sonra tekrar eleman alımını başlatmıştı.

Şuan itibariyle yaklaşık 450 işçinin çalıştığı fabrikada eski düzen değişmedi. İstikrarlı olarak üretim yapamayan fabrikadaki işçiler yine aylardır maaşlarını alamadıkları için zor zamanlar geçiriyor.

Son dönemlerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu´na (TMSF) devredileceği iddiaları konuşulan Sivas Demir Çelik Fabrikası´nın akıbetinin daha ne kadar böyle süreceği merak ediliyor. Görüştüğümüz birçok fabrika çalışanı ise fabrikanın başına kayyum atanması halinde alacakları maaşları daha rahat tahsil edebileceklerini ifade ediyor.

VEKİLLER KONUYU TBMM´YE TAŞIDI

Demir Çelik Fabrikası´nda yaşanan sorunlar geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde de gündeme gelmişti. Bir oturumda söz alan MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, fabrikadaki işçilerin yaşadığı sorunları gündeme taşıyarak, devletin bu konuya acilen çözüm bulması gerektiğini ifade etmişti.

Ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi veren CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da Demir Çelik sorununu gündeme taşımıştı.

“450 İŞÇİ 6 AYDIR MAAŞ ALAMIYOR”

Kangren olmuş yaraya artık neşter vurulması gerektiğini söyleyen MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, “Demir Çelik Fabrikasında çalışan 450 kişi 6 aydır maaş alamamaktadır. Sivas Demir Çelik Fabrikasında yaşanan mağduriyetlerin acilen giderilmesini istiyoruz” dedi.

Fabrikanın bir süre faal çalıştığını daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı üretime ara verdiğini aktaran Özyürek, “Sivas Demir Çelik konusu daha önce de Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde gündeme getirilmişti. İşçilerin maaş alamadığı, tam anlamıyla faal çalışarak üretim yapılmadığı ve işten çıkarılan işçilerin mağduriyetleri burada anlatılmıştı. Bizde Milliyetçi Hareket Partisi olarak konuyu tekrar gündeme getiriyoruz. Yıllardır kangren olmuş sorunlar artık çözülmeli. 6 aydır maaş alamayan işçiler var. Demir Çelik Fabrikasının bulunduğu durumdan artık kurtulması gerekiyor. İnsanlar çalıştıkları halde evlerine ekmek götüremez hale geldiler. Demir Çelik Fabrikasının maddi olarak desteklenmesi lazım. Demir Çelik Fabrikasının sorunları ele alınana kadar gündeme getirmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

CHP´Lİ KARASU SORU ÖNERGESİ VERDİ

Demir Çelik Fabrikasının son durumuyla net bir bilgi sahibi olmak için TBMM´ye soru önergesi veren CHP Milletvekili Ulaş Karasu da bu fabrikadaki belirsizliğin kısa süre içinde çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

CHP Milletvekili Karasu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Sivas Demir Çelik Fabrikası 2016 yılında kapanmış, 2017 yılında aktif olarak tekrar faaliyete girmesine rağmen son iki aydır faaliyetlerini tekrar durdurmuştur. Fabrikada çalışan 650 civarında işçi son 6 aydır maaşlarını alamamaktadır. Bu işçilerden bazılarının iş akdine son verilmiş, iş akdine son verilen işçiler yasal hakları olan tazminatlarını alamadığı gibi fabrika yetkilileri tarafından konu ile ilgili herhangi bir açıklamada yapılmamıştır

Sivas Demir Çelik Fabrikasının hâlihazırda SGK prim borçları ve maliye borçlan devam etmektedir. Sürekli açılıp kapanan bu fabrikanın geleceği ile ilgili bir belirsizliğin mevcut olması, geçimin giderek zorlaştığı günümüz şartlarında sayılan 650 civarında olan Sivas Demir Çelik Fabrikasının işçilerine ve bu işçilerin ailelerine büyük bir mağduriyet yaşatmaktadırlar.

Sivas Demir Çelik Fabrikasında çalışan işçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve fabrikanın tekrar çalışabilmesi için somut bir adım atılacak mıdır?

Sivas Demir Çelik Fabrikası tarafından iş akdine son verilen işçilerin tazminatlarının ödenmesi ile ilgili olarak somut bir adım atılacak mıdır?

Sivas Demir Çelik Fabrikasının akıbeti ile ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama yapılacak mıdır? Sivas Demir Çelik Fabrikasının SGK pırım borçları ve maliye borçları hususunda ilgili kurumların herhangi bir yaptırımı olacak mıdır?” (Hayrullah Ağkaş / İrade)

Büyük Sivas Haber


   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM