ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Hindistan Çelik Fiyatları Baskı Altında

06.12.2018

Piyasaya sarkan ucuz çelik ithalatı tehdidi, zayıf talepten dolayı artan çelik üretimi nedeniyle...

Hindistan thehindubusinessline haberine göre, piyasaya sarkan ucuz çelik ithalatı tehdidi, zayıf talepten dolayı artan çelik üretimi nedeniyle Kasım ayında Çin`deki fiyatlarda görülen keskin düşüşün ardından çelik üreticilerinin peşine düştü.
Yakın tarihli bir ICRA araştırma raporuna göre, yerel yassı çelik üreticileri, Mart çeyrekte fiyatların aşağı yönlü revize edilmesini beklemek zorunda kalabilirler.
Çin`in çelik üretiminin büyümesi, kış aylarında daha sıkı çevre frenleri beklentisiyle Eylül çeyreğinde yüzde 5,8 seviyesinde kaldı. Üretim Ekim 2018`de 82.5 milyon tonluk yüksek bir rakam kaydetti.
Bununla birlikte, Çin yerel yönetimlerin üretimde bir kısıtlama yasağı uygulamaktan ziyade bireysel emisyon hedeflerini yerine getirmeye karar vermelerine izin verdikten sonra, üretim bordürleri üzerinde bir belirsizlik var. Bu hareket, Çin`de büyük miktarlarda ihracata yol açabilecek olası arz artışına yol açabilir.
ICRA`nın Kıdemli Başkan Yardımcısı Jayanta Roy, Çin`in sıcak haddelenmiş rulo ihracat tekliflerinin Ekim 2018`in ilk haftasında ton başına 560 $ `dan Kasım ayı sonunda 477 dolara düştüğünü söyledi.
Kış mevsimindeki zayıf talep nedeniyle aşırı arz endişesi, önümüzdeki aylarda deniz kaynaklı çelik fiyatlarında düşüşe neden olabilir.
Yurtiçi cephede, Eylül çeyreğinde talepteki mevsimsel zayıflık, yılın ilk çeyreğinde kaydedilen % 9,2 seviyesinden, yerli çelik tüketiminde % 7,8 seviyesine geriledi.
İnşaat sektöründen gelen talebi iyileştirmek ve sağlıklı otomobil satışları büyümesi, 2019 yılının ikinci çeyreğinde yerel çelik tüketiminin kilit unsurları olmaya devam etti.
Özellikle Japonya ve Güney Kore gibi serbest ticaret ülkelerinden yapılan çelik ithalatının önümüzdeki aylarda yüksek kalması muhtemeldir. Bu durum, yerel çelik üretimini kontrol altında tutacaktır.
Çin`de sıcak haddelenmiş rulo fiyatları şu sıralar ithal fiyatlar üzerinden marjinal bir prim seviyesinde seyrediyorken, uluslararası çelik fiyatlarında gözlenen dik düşüş, bu sevkiyatların Hindistan kıyılarına çıkmaya başladığı ve yerel çelik fiyatlarına baskı uygulayacağı 2019 Ocak`tan itibaren ithalatı daha ucuz hale getirecektir.

Kaynak: insaatnoktasi.com


   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM