ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Thbb, "hazır Beton Endeksi" Mart Ayı Raporu`nu Açıkladı.

15.04.2019

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Hazır Beton Endeksi" 2019 Mart Ayı Raporu`nu Açıkladı. Endeks değerleri ve oranlar ne durumda?

Gayrimenkul fonu önemli bir adım attı.

 Hazır Beton Endeksi Raporunda Endeksler!

2019 mart ayı Hazır Beton Endeks raporunda endeks değerleri nor mal çıkmadı. bütün endekslerin eşik değerin altında olduğunu gösterdi. Bu durumda olması gereken  inşaat ve bağlantılı sektörlerde hareketliliğin düşük olduğunu ve inşaat faaliyetlerinde canlanma beklentisinin zayıf olduğunu ortaya koydu.

Endekslerden en çok dikkat çeken Güven endeksi oldu. Nedeni ise, en düşük endeks olması bu durum inşaat sektörüne yönelik tedbirlerin istenilen etkiyi oluşturmakta yetersiz kaldığını işaret eder.  Faaliyet Endeksi dışında diğer iki endeks değeri, önceki yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi.

Hem beklentinin hem de güven endekslerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş göstermesi, önümüzdeki dönemde sektörde toparlanma yaşanma ihtimalini yok ediyor.

THBB Yönetim Kurulu Başkanı: "sorunlu varlıkların kurulacak olan Gayrimenkul Fonu ile yönetilmesinin inşaat sektöründeki sorunların çözülmesine yönelik önemli bir adım olduğunu ifade etti."

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, inşaat sektörü ile ilgil elde bulunan verileri değerlendirdi;

“Türkiye ekonomisi, Yeni Ekonomik Programda belirlenen büyüme bandında yoluna devam etmek ve arzu edilen istihdam hacmini yaratmak için inşaat sektörüne ihtiyaç duymaktadır. Ancak yılın ilk göstergeleri, inşaat sektörünün ilk çeyrekte daraldığını ortaya koymaktadır.

Türkiye genelinde konut satışları ilk iki ayda, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,5 oranında düşüş göstermiştir. İpotekli konut satışları ise ilk 2 ayda, bir önceki yılın aynı ayına göre %72,7 oranında azalış göstererek yalnızca 15.427 olmuştur. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payının %10’a gerilemesi, mevcut faiz düzeyinin inşaat sektörünü ne derece derinden etkilediğini göstermektedir" açıklamasında bulundu.

Kaynak: www.emlak365.com/emlak-haberleri/thbb-hazir-beton-endeksi-mart-ayi-raporu-nu-acikladi-h19137.html
   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM