ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Merkez Bankası İndirim Yaparsa Kredi Faizleri Ne Kadar Düşer?

12.07.2019

Merkez Bankası Başkan değişikliği ardından ilk faiz toplantısına hazırlanıyor. Peki, Merkez Bankası faiz indirimi bankaların kredi faizlerini nasıl etkileyecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayımlanan kararname ile Merkez Başkanı Murat Çetinkaya`nın görevden alınarak yerine Murat Uysal`ın atanması faiz indirimi beklentilerini arttırdı.

Merkez Bankası Faizleri Düşürecek!

Sizlere dün emlak365.com olarak ulaştırdığımız faiz indirimi beklenti anketinde de görüldüğü üzere artık ekonomistler görev değişikliği ile faiz indirimi müjdesi geleceğini kesin olarak bekliyor.

Şu anda tartışılan yeni konu ise yapılacak olan indirim miktarı. Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın faiz açıklamaları piyasada büyük bir faiz indirimi haberi beklentisinin oluşmasına neden olurken Merkez`in hızlı bir şekilde faizleri bir anda sert bir şekilde indirmesi durumunda dolar kurunda yükseliş yaşanma ihtimali de bulunuyor.

Bu nedenle Merkez Bankası`nın yıl sonuna kadar kademeli olarak faiz indirimi yapması bekleniyor. Yani tek bir seferde sert bir şekilde faiz indirimi yapılması yerine Merkez Bankası kademeli faiz indirimi yapmayı tercih edebilir beklentisi ağırlık kazanıyor. Ancak Murat Uysal`ın halen beklenen basın toplantısı ve açıklamaları yapmaması izleyeceği politika konusunda kesin bir bilgi bulunmamasına neden olduğu için bu konuda net bir bilgi de bulunmuyor.

Kredi Faizleri Kaç Puan Düşecek?

Merkez Bankası faiz indirimi yaptığı takdirde bankaların borçlanma maliyetleri düşeceği için kredi faiz oranları içinde indirim yapılması gündeme gelecek.
Merkez Bankası tarafından beklendiği üzere 200 baz puan kredi faiz indirimi yapılması durumunda kredi faiz oranları yaklaşık 2 puan düşecek. Örneğin şu anda yüzde 1.50 olan en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.30 seviyesine gelecek.

Bu rakamlar Ağustos ayında açıklanacak olan TÜİK TEFE TÜFE Temmuz 2019 enflasyon oranları ve dolar kuru rakamları ile de desteklenirse bu durumda Ağustos ayının sonuna doğru vatandaşın beklediği yüzde 1.20 rakamlarının görülmesinin önü açılmış olacak.

Şu anda en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.69 olarak TEB ihtiyaç kredisi paketinde uygulanırken en düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.50 faiz oranı ile Ziraat Bankası tarafından uygulanıyor.

Kaynak: www.emlak365.com/ihtiyac-kredisi/merkez-bankasi-indirim-yaparsa-kredi-faizleri-ne-kadar-duser-h20974.html
   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM