ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Konut Kredisindeki Düşüş Sürüyor! Kamu Ve Özel Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

16.07.2019

Kamu ve Özel sektöre ait bankaların aralarındaki rekabet konut kredisi faiz oranlarına da yansımaya başladı. Vakıfbank 1,49 faiz oranıyla en düşük konut kredisi veren banka konumunda. Kamu ve Özel Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranlarını sizler için bir araya getirdik.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞÜYOR

Ekonomide sağlanmaya çalışan güven ortamı konut kredisi faiz oranlarını etkiledi. Bankalar peşpeşe yapmış oldukları açıklamalar ile konut kredisi indirimlerini müşterilerine duyuruyorlar.

Kısa süre öncesine kadar bir hayli yüksek seviyede olan konut kredisi faiz oranları vatandaşlar tarafından beklenen seviyelere inmeye başladı. Bundan sonraki süreçlerde bu düşme eğiliminin belirli bir seviyeye kadar devam etmesi bekleniyor.

Emlak365.com olarak bizlerde konut kredisinde yaşanan güncellemeler sonucu oluşan en uygun kredi faiz oranlarını aktarıyoruz.


EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Bankaların internet sitelerinde yer alan kredi faiz oranlarına dair ayrıntılara bakıldığında oluşan tablo şöyle;

Ziraat Bankası güncel konut kredisi faiz oranı: 1.50

Halkbank güncel konut kredisi faiz oranı: 1.53

İNG Bank güncel konut kredisi faiz oranı: 1.54

Türkiye Ekonomi Bankası güncel konut kredisi faiz oranı: 1.55

ICBC Bank güncel konut kredisi faiz oranı: 1.57

Vakıfbank güncel konut kredisi faiz oranı: 1.49

Akbank güncel emlak365.com konut kredisi faiz oranı:1.64

Yapı Kredi Bankası güncel konut kredisi faiz oranı: 1.65

Garanti Bankası güncel konut kredisi faiz oranı: 1.65

Ziraat Katılım Bankası güncel konut kredisi faiz oranı: 1.70

Türkiye İş Bankası güncel konut kredisi faiz oranı: 1.72

Alternatif Bank güncel konut kredisi faiz oranı: 1.81

Denizbank güncel konut kredisi faiz oranı: 1.99

HAFTALIK ANALİZ

Ekonomik veriler ve yaşanması muhtemel gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda konut kredisi faiz oranlarının kademe kademe belirli bir noktaya kadar düşmesi bekleniyor. Bankaların kredi faiz oranlarını düşme sürecinde atacakları adımları FED ve Merkez Bankası`ndan alınacak kararlar belirleyecek.
Emlak365.com haber sitemize gelen çok sayıda telefon ve mailde sürekli olarak kredi yapılandırma haberleri soruluyor. Ne yazık ki bankaların yapılandırma ekranları halen kapalı!

Bankalar Neden Kredi Yapılandırma Yapmıyor!

Bankaların konut kredisi yapılandırma yapmamalarındaki en önemli etken yüksek mevduat faiz oranları olarak gösteriliyor.

Bankalar yüksek oranlarla topadıkları paraları düşük faizlerle vatandaşa kredi olarak kullandırmak istemedikleri için yapılandırma yapmıyor.

Bu nedenle Temmuz ayının sonunda yapılacak olan Merkez Bankası PPK Toplantısı 2019 büyük önem taşıyor.

Bu toplantıda beklendiği üzere Merkez Bankası kredi faiz indirimi yaparsa bu durumda bankaların faiz maliyetleri de otomatik olarak düşeceği için yeni bir yapılandırma umudu doğacak.

Ancak bu noktada yine bankaların kararları önemli olacak. İsteyen bankalar yapılandırma işlemi yaparken yine istemeyen bankalar böyle bir işlem yapmayacak.

Konut Kredisi Yapılandırma Zorunlu Mu?

Hayır, ne yazık ki bu konuda tüm yetki bankalara ait. Bankalar isterse konut kredisi yapılandırma işlemlerini kabul ederken isterlerse de başvuruları kabul etmiyorlar.

Bu nedenle vatandaşın yapılandırma ısrarında bulunması hiçbir anlam taşımıyor. Enflasyona endeksli konut kredisi paketinde de bankalar aslında yapılandırmanın önünü kapatmış oldu.

Enflasyona endeksli kredi paketinde başlatılan kampanya ile kredi faiz oranları belirlenen dönemlerde sürekli olarak güncellenecek. Enflasyon düştüğü takdirde kredi faiz oranları da düşerken yükselme olduğu takdirde ise faizlerde yükselecek.

Yani banka kadar kredi çeken kişi de risk üstlenecek ve buna göre kredi çekecek. Ancak banka kredi faizinde üst seviye garantisi vererek müşterisini enflasyonda yaşanacak ani çıkışlara karşı koruyacak.

İsteyen kişilerde diledikleri anda ceza ve fark ödemeden sabit faizli konut kredisi paketine geçiş yapabilecek. Yani enflasyon yükselmeye başladığı anda sabit faizli konut kredisi paketine geçiş imkanı sağlanacak.

Yapılandırma Haberini İlk Olarak Emlak365.com Haber Sitemiz Duyurmuştu!

Hatırlanacağı üzere Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları yüzde 1.28 seviyesine çekildiği dönemde konut kredisi yapılandırma ekranını açmış ancak yapılandırma işlemleri için daha yüksek faiz oranı uygulamıştı.

Yoğun başvuru gelmesi üzerine banka yapılandırma ekranını kapatmış ve Genel Müdürlük tarafından verilen karar ile yapılandırma işlemlerini askıya aldığını açıklamıştı.


Kaynak:www.emlak365.com/konut-kredisi/konut-kredisindeki-dusus-suruyor-kamu-ve-ozel-bankalarin-guncel-h21038.html
   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM