ANA SAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  HABERLER  |  NAKLİYE FİYATLARI  |  TEKNİK BİLGİLER  |  İLETİŞİM
Nakliye Dahil
Teklif Al
 
Haberler

Kredi Çekecekler Dikkat! Faiz Oranları Düşecek, Bankalar Kredi Musluklarını Yeniden Açacak

16.07.2019

Bankalar kredi musluklarını tekrar açmaya hazırlanırken bankaların kredi faiz oranları için de çok ciddi indirimler kapıda! Merkez Bankası faiz indirim detayları haberimizde!

Merkez Bankası yönetim kadrosunda yapılan değişiklik ile yüksek faiz oranları ile mücadelede yeni dönem resmen başlatılmış oldu.

Kredi Faizleri Düşecek, Bankalar Kredi Musluklarını Tekrar Açacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sık sık dile getirilen yüksek kredi faiz oranları ile mücadele konusunda yeni dönem başladı.

Erdoğan`ın kredi faizlerini düşürmediği için sık sık eleştirdiği Murat Çetinkaya`yı görevden alarak yerine Merkez Bankası Başkanı olarak Murat Uysal`ı ataması atılan ilk adım oldu.

Atama kararı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir ara verdiği faiz açıklamalarına yeniden başladı ve Türkiye`nin bir numaralı sorunun yüksek kredi faiz oranları olduğunu, kredi faizlerini tek haneye çekeceklerini söyledi.

Ardından hiç kimsenin beklemediği bir hamle geldi ve Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya görevden alınarak yerine Murat Uysal atandı. Murat Uysal düşük faiz politikalarını benimsemesi ile öne çıkarken yapılan atama zaten Merkez Bankası Temmuz 2019 PPK toplantısı ile yapılacağı kesinlik kazanan faiz indirimi beklentisini yükseltti.

Bankaların Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Ekonomistlere göre kredi faizleri Temmuz ayında açıklanan olan indirim kararı ile hızla düşüşe geçecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan "Yıl sonuna kadar hedefimiz enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmek. Faiz oranlarında da yıl sonuna kadar belli bir hedefimiz var ve bunu başaracağız. Faiz ciddi manada düşüreceğiz" açıklaması tek haneli faiz beklentisini güçlendirdi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal`da kredi faiz indirimi hakkında “Yeni dönemde para politikası stratejisinde önemli bir değişiklik beklemeli miyiz” sorusuna yanıt olarak “Başta enflasyon ve iktisadi faaliyet olmak üzere makroekonomik göstergelerin tamamını dikkate alan veri odaklı bir yaklaşım" benimseyeceklerini söyledi.

Bankalar Kredi Musluklarını Açmaya Zorlanacak!
Meclisten geçen yeni torba yasa ile beraber Merkez Bankası yetkileri de arttırıldı.

Bundan sonra vatandaşa kredi vermeyen bankalara çeşitli yöntemlerle Merkez Bankası tarafından müdahale edilmesine olanak sağlandı.

Merkez Bankası bu bankalara uyguladığı zorunlu karşılık oranlarını yükselterek maliyetleri arttıracak. Bankalar daha fazla maliyet zararına uğramamak için vatandaşa kredi vermek zorunda kalacak.

Merkez Bankası işler planladığı gibi gittiği sürece yıl sonuna kadar faiz oranını 10 puana yakın düşürme fırsatı yakalayacak ki bu da şu anda yüzde 24 olan politika faizinin yüzde 14 seviyesine gelmesi anlamını taşıyacak.

Kaynak:www.emlak365.com/ihtiyac-kredisi/kredi-cekecekler-dikkat-faiz-oranlari-dusecek-bankalar-kredi-musluklarini-h21043.html
    
   Paylaş

Geri Dön

 

GÜNCEL DEMİR ÇELİK SAN. VE TİC. A.Ş.

Üçevler mah.Tanay Cad.Karnur Şahinbey Apartmanı No:19/8 Nilüfer / Bursa

Telefon : 0224 502 55 45
Mobil : 0532 714 65 55


ANA SAYFA   |   HABERLER   |   NAKLİYE FİYATLARI   |   TEKNİK BİLGİLER   |   HESAP NUMARALARIMIZ   |   İLETİŞİM