• USD 8,3823
  • EURO 10,1951
  • ALTIN
GERİ
Konut kredileri 80 milyarlık artış ile rekor kırdı
05.10.2020  09:33Konut kredileri tarihin en düşük kredi faizleri ile birlikte tarihi rekoru kırdı. Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan konut kredi faizlerindeki indirimle birlikte 3 aylık satışlar ile 2019 sonuna göre 78,4 milyar lira artışla 277 milyar lira üzerinde seyretti.

Türkiye Pandemi süreci ile birlikte konut kredisi faizlerinde başlayan düşüşler ile konut alımında rekor talep oluştururken, bankalar vatandaşın kredi talebine yetişemedi. Kredi faiz oranları tarihi seviyelerde inerken, kredi hacmi büyüdü. 3 kamu bankası tarafından sağlanan uygun şart ve koşullarda oluşturulan konut kredisi indirimi ile birlikte avantajlı vade ve faiz imkanlarının etkisiyle konut kredilerindeki artış 9 ayda 78,4 milyar liraya ulaştı. Konut kredi bakiyesi eylül sonu itibarıyla 277 milyar 129 milyon liraya ulaşmış oldu.

2020 yılı konut kredi kullanımında rekorlarla dolu bir sene oldu. Konut kredilerinde 80 milyarlık artış yaşanırken, en büyük artış, Haziran ayı ile başladı Ağustos ayı ile birlikte 3 aylık dilimde rekorlarla son buldu. Konut kredisi faiz oranlarında başlatılan indirimler bir anda konut satışlarında ve kredi kullanımında rekor üstüne rekor getirdi.

Pandemi süreci içerisinde hızla harekete geçen Kamu bankaları 0.69 gibi Cumhuriyet tarihinin en düşük kredi faiz oranları ile vatandaşın barınma ihtiyacını giderdi. Kamu bankaları tarafından başlatılan düşük maliyetli kredi desteği sayesinde konut kredi bakiyesi geçen yıl sonuna göre 78,4 milyar lira artışla 277 milyar liranın üzerine çıktığı ifade edildi. İnşaat ve konut sektörünün önemli isimleri ise temmuz ve ağustos aylarında 206 binin üzerine çıkan ipotekli konut satışının üçüncü çeyreği 250 binin üzerinde tamamlayacağını söylüyor.

Konut satışları rekor üstüne rekor kırdı

Yılın ilk çeyreğinde her ay ortalama 110 bin adet konut satılırken, salgının etkisiyle nisan ve mayıs aylarında konut satışları 43 bin ve 51 bin adetlere kadar geriledi. Salgının en yoğun hissedildiği ve kısıtlamaların yoğunlaştığı nisan ve mayıs aylarında ipotekli konut satış adetleri sırasıyla 17 bin ve 18 bine kadar geriledi.

Haziran ve Temmuz ayları itibariyle rekorlar kıran ipotekli konut satış rakamları, tarihi en düşük seviyeye gerileyen faiz oranlarının etkisiyle aylık ortalama 116 bin adet seviyelerinde gerçekleşti. Ağustos ayında konut kredi faizlerindeki yukarı yönlü hareketin de etkisiyle ipotekli konut satışı 76 bin adete geriledi. Yılın ilk çeyreğinde 130 bin sınırına yükselen ipotekli konut satışı, ikinci çeyrekte 140 bine adete dayandı. Sektör temsilcileri, temmuz ve ağustos aylarında 206 binin üzerine çıkan ipotekli konut satışının üçüncü çeyreği 250 binin üzerinde tamamlayacağını tahmin ediyor.

Paylaş       


Yorumlar
Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.  


   Yorum yazabilmek için lütfen giriş yapınız.Toplam Kullanıcı Sayısı
43,096 Kişi

Toplam Talep
4,837 Adet

Toplam Tonaj
258800 Ton